Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘speca’


Për 4-5 persona duhen:

* speca 8 copë
* domate 4 copë
* vaj 2 filxhan kafeje
* qepë 2-3 kokrra
* oriz një filxhan çaji
* kripë, piper i zi, majdanoz, kopër

(more…)

Read Full Post »


Për 4 persona

* 600 gr tul lope
* 3 dorëza presh
* 1 spec jeshil djegës
* 2 karota
* 4-5 gjethe dafine
* 2 rrënje selinoje
* 1 lugë piper i kuq
* 1 lugë salcë domatesh
* 60 gr gjalpë
* 1 kokë qepë
* 150 ml verë e bardhë
* vaj, kripë dhe piper i zi

(more…)

Read Full Post »


Përbërësit për 4 veta:

* 400g makarona
* 100g proshutë e tymosur
* ¼ spec të kuq
* 200g kunguj me lëkurë të gjelbër
* 1 thelpi hudhër
* kripë, piper

(more…)

Read Full Post »

Speca te mbushura


6 speca jeshil ose te kuqe me formen e fryre jo ate te gjate ne menyre qe te mbushen me lehte
Mish te grire 500gr
2 kokrra qepe (more…)

Read Full Post »

Duke qene se jemi ne vere, dhe kjo eshte periudha me e mire per te blere speca te fresketa ne merkate, sot po iu propozojme nje recete shume te shijshme: specat e mbushura me gjize. Por nese gjiza nuk iu pelqen, mund ta zevendesoni ate me mocarela ose filadelfia.
(more…)

Read Full Post »