Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘veze’


Nevojiten:

Për brumë:
* 180 g miell + për kallëp
* 100 g bajame të bluara
* 1 limon
* 150 g sheqer
* 130 g gjalpë + për kallëp
* 1 e verdhë e vezës

Për mbushje:
* 500 g djathë të njomë lope
* 2 dl ajkë të ëmbël për zierje
* 8 lugë mjaltë
* 3 vezë

Përgatitja:

(more…)

Read Full Post »


Nevojiten (për 4 persona):

* 500 g qershi
* 60 g çokollatë për gatim
* 4 vezë
* 200 g sheqer
* 120 g miell
* 30 g kakao pluhur
* 2 të bardhë të vezëve
* 200 g djathë krem
* kripë.

(more…)

Read Full Post »


Materialet për 4 persona

· 600 gr. patate
· 200 gr. djathë kaçkavall, i butë, i grirë
· 2 thelpinj hudhre të prera hollë
· 100 ml. verë e bardhë
· 200 ml. krem qumështi
· 2 të kuqe vezësh
· 2 lugë gjelle majdanoz
· 60 gr. gjalpë
· kripë dhe piper

(more…)

Read Full Post »

Byrek me lakra dhe me vezë

 

Përmbajtja për 8-10 persona:

– 1 kg lakra,
– 1 tufë qepë të njoma,
– 2 tufa kopër dhe majdanoz,

(more…)

Read Full Post »