Feeds:
Posts
Comments

Archive for the ‘Torte’ Category


Nevojiten:

* 10 vezë
Për brumë: 
* 200 gr miell
*280 gr sheqer
* 2 limonë

Për krem:
* 250 gr sheqer pluhur
* 250 gr gjalpë
* 40 gr miell
* 250 ml qumësht

Për kremin e dytë: 
* 90 gr sheqer
* 100 gr bajame
* 1 lugë niseshte
* 150 ml qumësht

(more…)

Read Full Post »


Nevojiten (për 8 persona):

* 12 vezë
* 220 g sheqer
* 100 g miell
* 320 g çokollatë për zierje
* 250 g gjalpë
* lëvorja e një portokalli
* kripë

(more…)

Read Full Post »

Nevojiten (për 6 veta):
* 150 gr gjalpë në copa
* 150 g sheqer
* 4 vezë
* 100 g miell
* 1 qese tharm pluhur
* 100 g lajthi të pjekura
* 200 g çokollatë për gatim
* pak kripë

Për mbushje: 100 ml ajkë
Për shtresën e sipërme:
* 150 gr çokollatë për gatim
* disa pika esencë vanilje
* 60 ml ajkë e lëngshme

(more…)

Read Full Post »


Përbërësit për patishpan:

* 6 vezë,
* 6 lugë sheqer,
* 6 lugë miell,
* 1 qeskë sheqer vanileje.

(more…)

Read Full Post »

Përmbajtja

300 ose 500 gr keksë të bluar; 4 gota qumësht ose lëng molle; 250 gr margarinë; 1 sheqer pluhur; 300 gr arra të bluara ose (rrush terur); 1 çokoladë; 2 shllaga dhe zbukurime tortëje…

(more…)

Read Full Post »