Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘domate’

Gjellë me domate


Nevojiten (për 8 persona):

* 1 spec i verdhë, i pjekur
* 8 domate
* 2 kungulleshka
* fëstëkë
* dy thelpinj hudhër
* djathë parmëzën i renduar
* 3 feta bukë të thekur, të thërrmuar
* borzilok, vaj, kripë, piper, brumë shtresor (i gatshëm)

(more…)

Read Full Post »


Për 4-5 persona duhen:

* speca 8 copë
* domate 4 copë
* vaj 2 filxhan kafeje
* qepë 2-3 kokrra
* oriz një filxhan çaji
* kripë, piper i zi, majdanoz, kopër

(more…)

Read Full Post »


Përbërësit:

-600 gr bamje të qëruara,
-2 qep të mëdha të prera thela,
-1 hudhër,
-3 domate të mëdha, të bëra në rende,
-2 domate të mëdha të prera thela
-1 lidhje majdanozi të prerë,
-1 filxhan me uthull,
-1 filxhan me vaj dhe 1 filxhan me ujë
-1 lugë e vogël me krip, ½ lugë e vogël piper, ½ lugë e vogël sheqer

(more…)

Read Full Post »


Qamile Fetahaj Kajtazi

Përbërësit për 4-6 persona:

* 500 gr mish i grirë
* 60 gr bukë bajate
* 1-2 qepë
* 1 ve

(more…)

Read Full Post »